S modrými filtry, které mají chránit oči před poškozením „z koukání do displejů” se jen roztrhl pytel, pokud si jdete koupit brýle (na běžné nošení,) skoro vždy vám v prodejně nabídnou (za příplatek) pořízení modrého filtru přes skla. A mě to neskutečně vytáčí, hned vysvětlím proč.
Vliv modrého světla na organismus, psychologický vliv světla na spánek
Podle článku v magazínu Nature.com[1]https://www.nature.com/articles/s41598-018 – 28254‑8 se při dlouhodobých testech vlivu modrého světla[2]cca kolem 380 nm neprojevilo nic, co by působilo degenerativně na buňky oční sítnice. Samozřejmě za předpokladu, že je dané světlo v běžných mezích, tedy nepereme si modrým laserem přímo do oka a tak podobně. Oko totiž je na vidění modrého světla uzpůsobeno a byť prolongovaná expozice tomuto záření prostě nemá znatelnějšího vlivu na samotné buňky.
Jiná situace však nastává v psychologické rovině, lidský (a nejen lidský) organismus je zvyklý reagovat na určité „světelné projevy” v přírodě, především tak detekuje „ráno a večer” — tedy nastavuje (pomáhá nastavovat) denní režim, jinými slovy řekne člověku, že „vidím modro, už bude ráno, vidím červeno, bude večer a půjdeš spát.”[3]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5299389/[4]https://pediatrics.aappublications.org/content/early/2016/11/10/peds.2016 – 1878
Pokud tedy pracujeme pozdě do noci na počítači a svítíme si „bílým světlem,” (tedy světlem, které obsahuje i hodně modrého světla)[5]http://www.repairfaq.org/sam/repspec/[6]Zajímavý článek o psím vidění: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3730601/ poté poměrně narušíme nastavený „program” mozku na to, kdy se má začít připravovat ke spánku.
Jakým způsobem tedy nejjednodušeji tělu pomoci, aby se tento režim nenarušil, případně se vliv tohoto modrého světla alespoň minimalizoval?
Vypněme modré světlo!
Nejjednodušší metodou je prostě eliminivat zdroje modrého světla v mítě, kde se nacházím, než jdu spát. Pokud však chci zobrazit na displeji bílé světlo, mám problém — bílé světlo je kombinací všech barevných složek a tedy i té modré. Napadá nás tedy řešení; modré světlo nějak odfiltrovat. Pojďme zkusit pár pokusů s tím, jak vypadá obrázek (náhodně stažený z internetu,) který budu podrobovat změně barevných křivek v editačním programu.
Originální obrázek (s rovnou křivkou) vidíte níže:
Pokud křivkou, která ukazuje modré světlo trošku pohneme:
Vidíte, že jen drobná změna barevnosti způsobí drastickou změnu v barevném vnímání daného obrázku. Pro zajímavost — křivku barev jsem upravil jen trošku, odstranil jsem především místo, kde se modrá vyskytuje nejvíce (danou světlost).
Pokud z obrázku odstraním jakoukoliv část modré složky, jedná-li se o plnobarevný obrázek (který modrou obsahuje v prvním případě,) poté všechny změny budou vypadat podobně (doporučuji zaexperimentovat s křivkami v nějakém grafickém programu typu GIMP či Photoshop). Co tedy modré filtry z brýlí filtrují?
Pokud máme brýle s modrým filtrem, ale „obraz světa” vypadá nezměněj, poté modrý filtr nefiltruje nic, co by očím vadilo (UVA a UVB světlo filtrují přímo skla). Chcete-li brýle s „filtrováním modrého světla,” budou skla vypadat nějak takto:
Tedy jinými slovy, pokud chcete filtrovat modré světlo, musí to být v brýlích vidět 🙂 Jinak jste prostě naletěli (nelze odfiltrovat modré světlo, aniž by se nezměnila celková barva obrazu).
A pokud si nechcete kupovat brýle s filtrem, nejjednodušší je jak na mobilu tak v počítači nastavit „noční režim,” který všechny barvy na displeji přepočítává tak, aby displeje co nejméně vyzařovaly modré světlo.
Poznámky pod čarou
To nic není, kolegyně mě nabízela diamantovou vodu- to je teprve nářez…
Diam… no wtf 😀