Vážení čtenáři, narazil jsem (opět) na velmi “peprný” a tentokrát vysoce spekulativní článek na serveru kreacionismus.cz, tentokrát se věnující spíše životu kreacionisty jako takového, než nějakému konkrétnímu problému. Pan Kábrt píše zase hodně zajímavých věcí, pojďme na to:
Podíváme se na “blázny ve zdivočelém stavu”.1 Přemýšlím, co je to “blázen ve zdivočelém stavu” tedy 😉 Píše taktéž, že za posledních 100 let se inteligence snížila a lidstvo hloupne. Pomiňme teď pravdivost tohoto výroku, spíše ho srovnejme s celkovým názorem těchto kreacionistů na teorii evoluce druhů. Pokud by tedy evoluce neměla existovat, naše inteligence by se neměla zmenšovat, zvětšovat, ani jinak alternovat a prostě by měla zůstávat stejná. To je přece princip neevoluce – nedochází k vývoji. O smysluplnosti odkazovaného článku a závěrů v něm však zase někdy jindy, nyní se však vraťme k článku s nadpisem “Splašený kůň bez uzdy”.
V článku postupně rozebírá svůj názor na úbytek “zdravého rozumu” ve světě. Poměrně zajímavé téma, které samotné stojí za zpracování, nyní se však věnujme pohledu pana Kábrta.
V prvním bodě2 se píše, že po tisíciletí lidé rozumem chápali, že náš svět musí mít vysoce inteligentní příčinu. To je však špatně. Za prvné nemohli něco takového chápat rozumem, protože tehdy na to neměli “potřebná data” – nikdo je neučil, jak příroda funguje, prostě koukali a odhadovali. Někdy dobře, někdy špatně. Ale na tom není nic rozumového, to je prostě obyčejné pozorování. Dále pokud by přišli na nějakou implikaci, že příroda “to takhle má” právě proto, že má inteligentní příčinu, nemohli na to taktéž dojít rozumem. Hlavně proto, že svět nemá inteligentní příčinu, tudíž nato nemohli rozumem přijít. Mohli na to přijít pouze odhadem, spekulací ==> nerozumem.
V druhém bodě3 se píše o “nástupu evoluce” a jejího postupného přijímání do povědomí světa. A o tom, že je to podle pana Kábrta vlastně špatně. Např. však věta: “…které se říká evoluční teorie. Ta má statut vědy, ač jí není.” jasně ukazuje, že autor článku by potřeboval notně doporučit literaturu, ba i vzdělání na úrovni základní školy. Teorie evoluce splňuje všechny běžně přijímané atributy a je tak normální právoplatnou vědeckou teorií4, 5, 6, 7.
Ve třetím bodě8 se autor zmiňuje mimojiné i o tom, že “dnes věda ví, jak moc se Darwin zmýlil, jenže už to nejde opravit.” No, neuvědomuji si, že bych někde slyšel o nějakém výzkumu, který by např. výše uvedenou větu potvrzoval. Pokud by něco “nešlo opravit”, byl by to docela průšvih. Podívejme třeba na Newtonovu teorii, která dala vzniku celému odvětví “newtonowské fyzíky”. Ta několik set let fungovala a byla přijímána (a je i dnes), ale pak přišel A. Einstein a zjistil, že některé části prostě nejsou přesné ==> upřesnil znění těchto zákonů a teorií. Pokud někdy bude evoluce revidována, tak samozřejmě se tak snadno může stát, ale ne na základě odklonu od základních principů, které jsou prostě správné9.
Dále se autor zmiňuje, že “došlo totiž k nejhoršímu: davy lidí i vědců se okamžitě do jeho hypotézy zamilovali10 (zbláznili), a tak teorie evoluce nikdy neprošla důkazním řízením.” To je poměrně zásadní nepravda. Darwin totiž bojoval během svého života s několika věcmi: Byl to původně věřící člověk, který se ocitl přímo “na vážkách” své víry poté, co publikoval několik prací, kde rozebírá hypotézu vývoje druhů. Církev ho tehdy víceméně zdiskreditovala a hezky česky řečeno z “něho prostě udělala vola před národem.” Rozhodl se tedy s církví ukončit svůj vztah. Oslabila ho i nemoc a následná smrt jeho dcery. Lidé se do jeho hypotézy nezbláznili jako puberťačky do Biebera, ale dlouho bojovali s tím, aby mohli hypotézu jako takovou vůbec přijmout – byli před ní varováni v kostele, doma, všude. Pokud jí někdo věřil, nedělal to veřejně (až na výjimky a lidé, kteří se později hlásilli k evolucionismu). Autor článku11 dále píše krásnou větu: “přesně tak, jak říká známé rčení: nikdo není tak slepý jako ten, kdo nechce vidět.” Je až s podivem, že ji píše – protože přesně takto bych charakterizoval popletenou mysl kreacionisty. No nic…
Následuje: Pokud je Bible nespolehlivá a žádný Bůh svět nestvořil, jak by nám mohla Bible nebo církev určovat morálku? Na toto téma jsem nedávno četl velmi pěknou práci12. Nicméně můj názor je, že morálka a Bible nám morálku určovat nemůže, protože sama morální není. Rozumějte; pokud mám dílo, které mám prohlásit za řešení či obecně nějaký “návod”, jaká mám morální pravidla, potom toto dílo samo musí nějakou moralitu šířit a samo mít. Bible obsahuje spoustu zajímavých částí, se kterými by se dalo takto pracovat. Nicméně jako celek je to (budeme-li brát Bibli doslova tak, jak ji berou fundamentalisté a ne na úrovni mytologie či nějaké metafory) dost amorální dílo. Má-li určovat morálku fundamentalisty Bible, potom bych se takového člověka skoro i bál potkat. Člověka, který považuje za “skvělou věc” zabít či vyhnat (oboje je podle správné řešení) homosexuály ze země například. Jako celek prostě potom takového člověka, ačkoliv to může být třeba milující rodič, nemohu brát jako morálně správně se chovajícího. A i kdyby byla Bible (či jakákoliv kniha, podle které lidé řídí svoji morálku) dokonale správné a čisté dílo – je opravdu morální člověk ten, který k tomu, aby se choval správně, musí číst knihu, kde je napsáno, jak se má chovat? Já tedy nevím, Bibli jsem poprvé četl někdy ve svých 15 letech a nepřišlo mi, že bych se tu převratnou novinu, že lidé se nemají zabíjet, dozvěděl odtamtud. Dle mého názoru je prostě lidská morálka a biblická morálka na “paralelních kolejích”.
Ve čtvrtém bodě13 autor píše krásnou větu: Kdysi NĚCO z NĚJAKÉHO DŮVODU třesklo a máme tu vesmír. Ve své podstatě – zkuste si všechna slova, která jsou verzálkami, nahradit slovy jako “Bůh” a “protože to tak chtěl”. Já v tom rozdíl nevidím, akorát pojmenování toho, co nevíme, jsme nahradili slovy a významy, které neznáme taktéž. A ostatně – ono stojí za to si přečíst i zbylou část tohoto bodu. Pan autor asi nechápe, jak funguje vesmír (je to zcela evidentní), protože např. neví, kde se na Zemi vzala voda a jak se formují chemické prvky. Diskuse s takovou hloupostí je prostě nemožná.
Pátý bod14 je celý prošpikovaný chybnou logikou, kterou se snaží dokázat existenci něčeho tím, že nedokáže neexistenci protiněčeho 🙂 Zkusím vysvětlit trošku hlouběji.
Představte si, že se snažíte z nějakého důvodu dokázat, že 2+2=5. Použijete tedy matematického důkazu k tomu, abyste vypočetli (na základě dříve dokázaných pravidel), že 2+2=4. Použili jste k tomu tedy starší pravidla a dokázali rozšířit tento princip i na další početní operaci, jako v tomto případě. Stejně tak bychom se ale mohli ptát, jestli existuje nějaký důkaz, že 2+2=5 neplatí. My víme (je dokázáno), že 2+2=4, ale ať se budeme snažit sebevíce, nejsme schopni dokázat, že 2+2=5 je neplatné. Zde však máme výhodu, že máme prakticky dvoustavovou logiku – buď to platí anebo ne. Pokud zjistíme, že platí jedna možnost, všechny ostatní možnosti jsou neplatné.
Evoluční teorie je dokázána podobným způsobem, dokonce křížově15. A PK16 tyto důkazy není schopen (či spíše nechce) pochopit, obecně přijmout. Pro PK jsou tyto důkazy k ničemu a považuje teorii evoluce za nedokázanou. Dostane-li se “do křížku” s někým, kdo v ní věří, položí osudovou větu: “Pokud mám evoluci dokázat dokaž mi, že kreacionismus je nepravdivý.” Vidíte v tom tu analogii? PK nevěří, že 2+2=4, ale chce po vás pouze dokázat, že 2+2=5 (čemu on věří) je nesprávné. Chytne se tak sám do logické pasti, že které může ale vylézt pouze on sám tím, že otevře oči a prostě přijme důkazy, které jsou mu předkládány. O tomto typu “nedůkazu” pojednává text Russelovy konvice17 – doporučuji si přečíst.
V posledním (no konečně) bodě18 pan Kábrt píše prakticky pořád o tomtéž; nechápe, jak se mohly sloučit prvky a tak podobně. Myslím, že už nemá ani smysl to více rozebírat, pořád se točí dokola a nechápe základní principy vědy. Pak se těžko polemizuje.
V dalších bodech ukazuje, jak nerozumí jednotlivým vědním oborům – od biologie, přes fyziku až po chemii. Moc se např. diví, že ve druhohorních vrstvách jsou nalezeny lidské výrobky. To je přece naprosto logické. Zemský povrch se totiž neustále mění, starší věcijsou vyvrhovány zpět a mladší se ukládají hlouběji. Navíc lidskou činností často překročíme “hloubku jedné vrstvy”. Na toto téma jsem na youtube kdysi viděl nějaké video, kde se jakýsi pán z USA snaží vysvětlit, že našel důkaz, že země je pouze 6000 či kolik let stará. Chvilka napětí, objevuje se rýč a zaryje do země, kde je vidět svrchní vrstva ornice a pod ní jíl. To je všechno (jako vážně). Takové “důkazy” se rojí všude kolem pořád dokola. Pan Kábrt se alespoň snaží o nějakou pseudovědeckou práci, což ho od ostatních truhlíků dost odlišuje, ale jeho závěry jsou stejně nefunkční, jako závěry ostatních.
- 1. Rozum byl vždycky nedostatkovým zbožím, jenže bláznů teď hrozivě přibývá. Nejen v léčebnách, ale i ve vládách, parlamentech, mezi vědci, učiteli i ve zdivočelém davu. Dá se to pozorovat na masově se rozšiřujících jevech, jako jsou ztráta studu, smyslu pro čest a morální hodnoty, nárůstu násilí a kriminality u dospělých i dětí, počtu úrazů, sebevražd, rozvodů či potratů. Učitelé tvrdí, že děti a studenti jsou nejen nevychovanější, ale i tupější; netuší však, že to platí i o nich. Podle některých měření se za posledních sto let inteligence snížila a lidstvo postupně hloupne. (http://www.kreacionismus.cz/content/lidstvo-hloupne)
- 2. Kábrt, P.: Po tisíciletí lidé rozumem chápali, že náš svět musí mít vysoce inteligentní příčinu. Nebylo to z jejich nevědomosti, jak si myslí dnešní hlupáci; pečlivým pozorováním opakovatelných procesů v přírodě, křížením rostlin i zvířat, důkladným přemýšlením a z různých nálezů a literárních pramenů lidé potvrzovali moudrost svých předků, že tento svět nemohl vytvořit sám sebe. I když žádného tvůrce neviděli a v různých kulturách si o něm dělali všelijaké představy, i když na mnoho otázek neznali odpovědi (kde je Bůh, jak vypadá, který je ten pravý, kdo ho stvořil atd.), na dvou rozumných závěrech se naši předci shodli: kdyby Bůh neexistoval, tak bychom tu nebyli ani my, ani vesmír, ani složitá příroda. A to druhé: i ta nejhorší náboženská výchova je pro přežití společnosti pořád lepší než žádná. Žel, dnes tolik rozumu při pohledu na přírodu, vesmír a katastrofální úpadek morálky mnoho lidí nemá, natož aby věděli, že moderní věda pohled našich předků jednoznačně potvrzuje jak v oblastech vědy, tak i v sociologických průzkumech.
- 3. Kábrt, P.: 2. Před asi 150 lety začal být tento rozumný pohled na svět opouštěn a vytlačován fantazií, které se říká evoluční teorie. Ta má statut vědy, ač jí není. Její rozšíření nezpůsobil žádný převratný objev, ale naopak hromada omylů a nepodložených tvrzení o vzniku přírody, se kterými přišel odpadlý anglikánský teolog Charles Darwin. Načasování muselo být řízeno přímo od ďábla. Totiž právě v době, kdy Darwin nabídl hromadu svých přírodovědeckých omylů, zase jiná série omylů zpochybnila literární spolehlivost a historicitu Bible. Takže do této situace (oslabené imunity rozumu) přišla Darwinova teorie jako silně virulentní bacil, velmi agresívní. Lidé chtěli změnu, pryč od církve a biblické morálky, a Darwin jim to nabídl: Církev je zbytečná, protože Bible je nespolehlivá, a to nejen historicky a literárně, ale nyní i přírodovědecky. Žádný Bůh pro vznik světa není potřeba. Stačí jen dost dlouho počkat a příroda se vytvoří sama – biologie a chemie za milióny let vytvoří chemika. (k čemu inteligence a rozum?/k čemu znalosti?/nač nějaké konstrukční dovednosti?/k čemu informace?/na co je dobrý talent?/k čemu nějaký design, projekt? – to jsou pro evolucionisty a jejich teorii zcela nepotřebné zbytečnosti!).
- 4. Zajímavé zamyšlení na toto téma: http://www.talkorigins.org/faqs/evolphil/falsify.html
- 5. O vědeckých teoriích: http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=6024 (klikněte na Read nebo Download pro stažení)
- 6. Definice vědeckých pojmů: http://ncse.com/evolution/education/definitions-fact-theory-law-scientif…
- 7. Věda, evoluce a kreacionismus: http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=11876
- 8. 3. Dnes věda ví, jak moc se Darwin zmýlil, jenže už to nejde opravit. Došlo totiž k nejhoršímu: davy lidí i vědců se okamžitě do jeho hypotézy zamilovali (zbláznili), a tak teorie evoluce nikdy neprošla důkazním řízením. Byla nadšeně přijata, okamžitě adorována (zbožně uctívána) a všechny argumenty proti ní zbrkle a bez poctivého zkoumání odmítnuty; odpůrci zuřivě pronásledováni. Přesně tak, jak říká známé rčení: nikdo není tak slepý jako ten, kdo nechce vidět. Dnes víme, že se mýlili jak teologové se svou vyšší kritikou Bible (neznali kumránské svitky), tak i teolog Darwin ve svých pseudovědeckých fantaziích o vzniku přírody (nevěděl nic o DNA). No, a důsledky? Pokud je Bible nespolehlivá a žádný Bůh svět nestvořil, jak by nám mohla Bible nebo církev určovat morálku? A tak se dal zdravý rozum na úprk a začalo fungovat náhradní materialistické náboženství s bohy, kteří neexistují, vyznáním víry, které je snůškou nevědeckých slátanin a morálkou, která vede do pekel.
- 9. ve smyslu dokázané
- 10. Přebírám tak jak je – i s chybou.
- 11. Pavel Kábrt
- 12. http://justifiction.blogspot.cz/2012/03/jak-byt-dobry-i-bez-panaboha.html
- 13. 4. V globálním pohledu je evoluční dějeprava (učení materialistů o původu světa) zcela absurdní: Kdysi NĚCO z NĚJAKÉHO DŮVODU třesklo a máme tu vesmír. Necháme-li pak několik planet s horninovým povrchem (regolitem) obíhat miliardy let kolem Slunce a trpělivě dlouho počkáme, stane se zázrak: na jedné z těchto planet vzniknou lidé a příroda. Nejprve se tam NĚJAK objeví voda a atmosféra, pak mrtvé chemikálie NĚJAK ožijí, slepí začnou NĚJAK vidět a hluší NĚJAK slyšet. Rybám NĚJAK narostou nožičky a vylezou na souš, plazům NĚJAK vzniknou křídla; NĚJAK se vyvinou savci a někteří z nich z NĚJAKÝCH důvodů začnou myslet – a máme tu lidi. A to nejkurióznější, o čem Darwin neměl ani tušení: evoluce si zároveň z NĚJAKÉHO důvodu pořizuje kódovaný zápis (zálohu, backup) všeho, co sama vytvoří (DNA), a na tom zápisu je kuriózně i závislá.
- 14. 5. A co by na to řekl evoluční biolog? „No, a právě na všechna ta vaše NĚJAK my hledáme odpověď JAK.“ Už by ale za nic nechtěl slyšet, že na špatně položenou otázku a navíc vědecky neoprávněnou (Jak musel svět vzniknout bez působení inteligence) nelze pravdivou odpověď NIKDY najít. Dejte si úkol vědecky vysvětlit, jak vznikl dům bez zedníků a bez projektu. Můžete to řešit s týmem vědců celou věčnost, ale výsledkem bude vždy jen hromada neustále se měnících nefunkčních blábolů. Podívejte se do historie evolučních teorií a přesně tenhle obraz tam najdete. Jediné, co se evolucionistům dokonale povedlo, je zničit zdravý rozum a odvést lidi od Boha. Zahájit nové, materialistické náboženství a pochod do pekel.
- 15. Potvrzuje ji nezávisle vícero druhů důkazu.
- 16. Poblázněný Kreacionista 🙂
- 17. http://www.cfpf.org.uk/articles/religion/br/br_god.html
- 18. 6. Jak trapné! Materialisté se posmívají náboženským zázrakům, ale zamilovaně adorují, že na dávné planetě slepé začalo vidět, hluché slyšet a mrtvé ožilo – a to je co? Zde vidíme jasně, jak vypadá ztráta rozumu a úpadek ducha. Proto se těchto hloupostí o naší minulosti, které by nepoužily ani nejdivočejší pohádky, s tak velkým nadšením chopili všelijací darebáci, jako jsou marxisti, komunisti, nacisti, maoisti či Rudí Khmérové. Všechny tyhle vraždící skupiny čerpaly inspiraci z „velkého Darwina“ a evoluční teorie. Strašlivé důsledky jejich řádění dobře známe a ovoce tohoto poblouznění rozumu sklízíme dodnes. Přestože tyto vražedné ideologie byly odsouzeny, jejich základní pilíř, evoluční teorie, zůstává ve školních osnovách. Je to dogma, které je drženo mocensky (politicky) i přes četné rozpory s vědou. Podívejme se nyní na některé evoluční omyly a mýty. Mějme přitom na paměti, že evoluční slátaniny se mění jako počasí a s pokrokem vědy je stále těžší je obhajovat.