Kdo to jsou ti lidé, kteří neumí uvažovat logicky? Můžete si říci, že na tom nic špatného není — někdo má rád tu svoji bezpečnou zónu[1]někdo tomu trefně říká ulitu, ze které prakticky nevystrkuje růžky (nebo to, co mu roste na hlavě). Je však taková zóna dooprvdy „bezpečná”? Není to právě naopak?
Logika je stará jako civilizace sama; ne vždy se jí samozřejmě říkalo logika[2]viz Wikipedie [EN], nicméně o vztazích příčin a následků lidstvo přemýšlí od nepaměti. Ať už je to o vztahu třeba bouřky, ohně, smrti a podobně. I z těchto prvotních příčin mohla vzniknout různá přírodní náboženství (či kulty, jak bychom je popsali nejspíše dnes) — a to je naprosto v pořádku. Prvotní lidé potřebovali nějakou „pomoc”, aby pochopili, co se kolem nich děje.
Společně s tím, jak se vyvíjela lidská společnost, se vyvíjela i náboženství, stávala se složitějšími, morálně provázanějšími s lidskými zkušenostmi. A samozřejmě tam, kde je náboženství (nebo kult, sekta…), tam jsou i extremisté[3]ti jsou tak nějak u všeho, samozřejmě. Nechci, aby to tady vypadalo, že si utahuji z náboženství — to vůbec ne, ale musím si „poutáhnout” z některých fanatiků (či fundamentalistů[4]to jsou lidé, kteří si vykládají posvátné texty doslovně a berou je jako nejvyšší zákony ), kteří i takto na počátku 21. století žijí a produkují myšlenky, které pak posílají na Facebook a další média.
A nejsou to jen náboženští extrémisté, jsou to i extrémisté typu konspiračních teoretiků[5]kurzívou píši, protože to jsou spíše konspirační hypotetici, kdyby to byly teorie, samozřejmě by to pak nebyla ani konspirace. Těch je v našich zemích obecně řádově více, než v jiných; nejspíše za to může vysoká míra ateismu (kulturně daná, ať už vlivem prvorepublikových osvícenců tak vlivem normalizačních snah během dob ne až tak dávno minulých). Tam, kde „není Bůh”, tam „jsou pověry” — lidé prostě potřebjí duchovno, ve své podstatě je jedno jaké, hlavně, aby to jedince naplňovalo.
Co mají však konspiratici a fanatici společného, to je naprostá absence logiky; respektive oni se o logiku snaží, ale namísto toho, aby použili „mám problém => logika => můžu mít alespoň nějaké řešení”, spíše mi přijde platný vztah „mám problém => ohnu logiku, protože je nutno mít jakékoliv řešení => mám 100% řešení”. Proto extrémisté — věci dělají „do extrému”.
A právě tito lidé mě neskutečně, ale neskutečně vytáčejí. Ať už jsou to tvrzení typu na světě neexistuje globální oteplování, protože ve městě, kde žiji, je zima, tak stav, kdy se např. kreacionisté snaží o použití logiky, případně píší „jakoževědeckým” způsobem (tzn. používají odkazy na literaturu, dělají pokusy atp.), jenže třeba u oněch odkazů si vzájemně odkazují své pomatené časopisy, u pokusů není vůbec jasné, jak fungují (tedy nesplňují základní kritéria vědeckého experimentu) a další hlouposti. Problém je v tom, že slabší mysl snadno podlehne zdání, že se jedná o smysluplný text — přece jen jsou tam odkazy na literaturu, je tam experiment, musí to být pak pravda.
Takoví lidé jsou schopni říci, že evoluce je jen teorie například. Tvrzení o 5 slovech a dvěma z toho přitom nerozumí. Dost dobré skóre 🙂
Jenže položme si otázku: Má cenu se s takovými lidmi vůbec přít? Nemyslím je vůbec neřešit, ale jít s nimi přímo do konfliktu? Např. Bill Nye často veřejně pořádá různé přednášky, kam si zve pomatence jakým je třeba Ken Ham a snaží se veřejnosti ukázat, že on (tedy Bill Nye) je ten, co má pravdu. Má to však smysl? Veřejně tak třeba pomatenci dostanou kredit. Dostanou příležitost mluvit veřejně — ať už v médiích či podobně.
Samozeřjmě pokud přijmu za fakt, že žijeme ve svobodné společnosti (alespoň trochu), tak jakákoliv forma mediální cenzury je ohavná. Jenže jak na to, tedy? Co s takovými lidmi dělat? Jak se jim postavit?
Poznámky pod čarou
↑1 | někdo tomu trefně říká ulitu |
---|---|
↑2 | viz Wikipedie [EN] |
↑3 | ti jsou tak nějak u všeho, samozřejmě |
↑4 | to jsou lidé, kteří si vykládají posvátné texty doslovně a berou je jako nejvyšší zákony |
↑5 | kurzívou píši, protože to jsou spíše konspirační hypotetici, kdyby to byly teorie, samozřejmě by to pak nebyla ani konspirace |