Článek přebrán z www.klusik.cz/cs/article/chcete-se-pobavit-mate-uz-dost-blbcu-z-ac24-chcete-neco-noveho-existuje se svolením autora.
A jako fakt a smrtelně vážně! Jmenuje se to http://kreacionismus.cz/. Server prostě naprosto předčil veškerá má očekávání! To šílené na tom je, že lidé sami prezentující tyto teorie nejsou blbci, ale pořádně vzdělaní lidé, kteří rozhodně neplácají do větru, ale snaží se vystavit solidní teorie. Bohužel (resp. Bohudík :-)) je vidět, že jsou to jen křehké stavbičky, které se rozpadají na naprosto fundamentálních vědeckých chybách – kreditibilita, křížový důkaz atd.
Trošku se mi o tom nepíše lehko, protože jsem “historicky” zvyklý být tolerantní k názorům ostatním… Ale to prostě nejde 🙂 Ale abych nebyl bulvární jak redaktor Blesku – kdo jsou to vlastně ti kreacionisté?
Zjednodušeně jsou to fundamentální křesťané, kteří doslovně věří Bibli jako slovu božímu a to včetně knihy Genesis o stvoření světa1. Slovo doslovně je důležité – ve své podstatě by se dalo říci, že kreacionisté jsou podmnožinou křesťanů, protože “mají stejnou knihu”. Většina křesťanů (které tedy znám) však bere příběhy a věci v Bibli spíše jako jinotaje, metaforu2. Já Bibli například beru na stejné úrovni jako Korán, Básně Eddy, Kalevalu – prostě jen jako souhrn mytických příběhů, které je fajn si alespoň jednou za život přečíst, aby člověk pochopil vznik kulturního světa kolem sebe. Ač ateista, jsem schopen do určité míry pochopit a tolerovat lidi, kteří to dělají podobně anebo tak, jak popisuji většinu křesťanů, co znám.
Ale kreacionisté, to jsou těžcí fundamentalisti. A vykládat si mytologii fundamentálně, óóó to zavání průšvihem – a pořádným. A základním nepřítelem každého kreacionisty je evoluční teorie tak, jak ji chápal Darwin a jak se později na tuto teorii vyvinula. A evoluci se budeme věnovat i trochu nadále.
Server jsem objevil teprve před chvílí a zlehka nahlédl do několika článků a musím uznat, že se páni a dámové opravdu snaží, aby to nebyly jen nějaké výkřiky do tmy a tak podobně, ale prostě pár věcí tam drhne. Nejvíce asi důvěryhodnost. Např. v článku o opicích a lidech pěkně používají odkazy a reference, problém však je, když se podíváte, odkud čerpají – různé katolické časopisy, kupříkladu. Aby mohlo být něco důvěryhodné, musí to být (resp. mělo by být co nejvíce) křížově prověřeno, např. pokud mi jednu teorii podpoří v několika publikacích, které jsou každá jinak zaměřena, budu na tom nejlépe. Problém tedy je, že tahají všechny věci “z jednostranně zaměřeného zdroje.” No ale předpokládejme, že nám to nevadí. Potom se jedná o docela pěkné články, ale rozhodně ne o seriózní práce; např. ve výše uvedeném článku se dozvíme, že práce se jmenuje „Rychlosti rekombinací a genomové míchání u člověka a šimpanze – nový zvrat v teorii chromozomové speciace“. Dal jsem si tu práci a celou si ji přečetl (je volně dostupná na OxfordBooks3) a některé závěry v ní jsou opravdu zajímavé (i pro mě jako pro člověka, který DNA a genetice rozumí opravdu na základní úrovni).
Např. až dosud se nikdo nepokoušel takto detailně zkoumat rozdíly mezi lidskou a šimpanzí DNA a obecně se věřilo, že lidé a šimpanzi mají hodně společného. Mají, ale evidentně ne tolik. Někde jsem četl (nepamatuji na zdroj, bohužel, takže spekulace), že nejpodobnější k lidem jsou borily a bonobo šimpanzi. A až potom šimpanzi.
Zatím se s článkem ztotožňuji i já. Jenže po poměrně zajímavém článku plném zajímavých informací autor článek “zabije” nesmyslnou generalizující logikou (zjednoduším-li) ve smyslu “pokud je toto možné, evoluce je absurdní.” A s tím už nemohu souhlasit. To je naprosto mylný názor. Pokud by měl být článek a výzkum z toho plynoucí nějak být dál veden, jediné, co změní, je chápání rychlosti a agresivity evolučních procesů. Ne však legitimitu evoluce jako takové! Teorie evoluce neznamená (ano, je to teorie a ne hypotéza…), že máme druh A a vznikne druh B jen tak. Evoluce je dokázána mnoha způsoby, co se však nemění, je citlivý vědecký přístup a aktualizace dat. Stejně jako kdysi se věřilo, že umělá družice nad Zemí nemůže létat, dnes je to naprosto běžné. Musely se změnit úhly pohledu. Evoluce musí sama projít evolucí. Pokud by Einstenovy teorie měly zdiskreditovat Newtonovy, dopadlo by to špatně. Naštěstí ne – pouze je rozšiřují pro určité vstupní parametry. A toto je naprosto stejný princip. Jediné, co s jistotou z tohoto výzkumu tedy víme, že šimpanci a lidé nejsou si tak podobni, jak se myslelo. Ale tím to hasne.
Nicméně evoluce jako taková je nezměněna a stabilní teorie; náš pohled na vědu a na teorie se mění podle toho, jak poznáváme svět. Ale kreacionisté upravují chápání světa tak, aby vyhovoval jejich původním myšlenkám. A to je systém, který nemohu přijmout za vlastní, protože odporuje zdravému rozumu. Nemohu si prostě pomoci, ale kreacionistická teorie je prostě popletená, lepší slovo mě pro to nenapadá (možná ještě děravá). A teď si představte, že po světě chodí spousta smrtelníků, kteří nejsou třeba tak zběhlí a inteligentní, jako autor blogu o kreacionismu, ale jsou to obyč lidé, kteří nad věcmi nepřemýšlí a jen je šíří dál… Nebo ještě hůře jako v USA se snaží vymámit si u ministerstva školství, aby se kreacionismus učil jako jedna z dalších teorií. Naštěstí však nejsme v USA…