I člověk trpící novinovou fóbií si musel všimnout, že zhruba za poslední týden v médiích, ale i na Facebooku, možná i v hospodách u piva a doma u televizí, probíhají plamenné diskuze na téma Zeman. Tento český prezident je prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky[1]útvar vzniknuvší roku 1993, není tedy volen námi zvolenými zástupci, ale přímo.
Co mě však dokáže neskutečně vytočit, když čtu diskuze, ve kterých se názorové skupiny osočují pomalu z incestu jen kvůli tomu, že někdo podporuje či nepodporuje Zemana. Proč?
Na problém se dá (jak jinak) nahlížet vícero způsoby; chci zde uvést, proč si myslím, že ani jeden z těchto (asi nejprotěžeňovanějších) způsobů nemůže fungovat osamoceně.
První názor říká, že lidé mají právo udělat si stávku, udělat si demonstraci kvůli tomu, aby vyjádřili svůj nesouhlas „s něčím”, v tomto případě s prezidentem, který jim není po chuti. Druhý názor říká, že jsme si prezidenta zvolili, proto ho máme. Nemyslím si ale, že tyto názory jsou vzájemně exkluzivní!
To je totiž celý problém. Jedna skupina zuřivě brání názor první, druhá ten druhý a ani jedna ze skupin si neuvědomuje, že to, co provádí, jen odvádí pohled od mnohem základnějšího problému: Jaký je Miloš Zeman prezident?
Nevím, jak bych stanovil kritéria pro „dobrý” a „špatný”, tak jednoduché to zase není. Miloš Zeman je[2]nerovná se chová se jako… velmi inteligentní člověk, který je schopen přemýšlet „několik tahů dopředu”, velmi podobně, jako prezident předchozí[3]Pro ty, co se probudili z kryospánku nebo čtou tento článek za 1000 let v učebnici dějepisu: Václav Klaus 😀 . Pokud hodnotíme státníka (či nějakou veřejnou postavu), většinou se toto dělá velmi špatně; přece jen aktuální emoce s našim názorem hýbou více, než to, jakým politikem daná osoba doopravdy je.
Dnes vidíme, že Miloš Zeman a jeho „afektované chování”[4]Oukej, nazvěme to klidně buranstvím… nesklízí zrovna u populace ohlas, ale vidíme, co dobrého třeba udělal? Zuby nehty brání Českou republiku[5]má sice zvláštní metody, ale brání, prosadil se o nezvýšení DPH na základní věci jako dětské plenky či nějaké potraviny, snaží se dokonce hrát na národnostní[6]nikoliv militantně nacionalistickou! notu, což hodně Čechům vyhovuje. Má samozřejmě svá další negativa, ale — popravdě — za nějakých 50 let, až se o Zemanovi bude psát v učebniccíh, budou tam věci, jako že (mimochodem správně) přeložil název punkové skupiny, nebo to, jakým způsobem se zasadil o český stát?
Nechci, aby to zde vypadalo jako nějaké jeho velebení; s prezidentovými názory se shodnu jen v málo věcech, nicméně jsem schopen ho uznat a jsem schopen ho tolerovat na základě svobodné volby, která proběhla a na základě jíž byl právoplatně zvolen. Tolik k mému názoru na druhý názor, nicméně to není celé…
Nedávno v Praze proběhla akce, na níž byl i prezident Zeman přítomen; na akci, kde většina lidí protestovala proti jeho mandátu, proti jeho názorům, proti němu. To celé je naprosto v pořádku, lidé ve svobodné společnosti mají samozřejmě právo tímto způsobem vyjádřit svůj nesouhlas (či souhlas) s některými věcmi, lidmi a tak podobně. Co je však ale naprosto neomluvitelné, je házení „obecných předmětů” na prezidenta.
Proč? Slýchám různé názory na tuto věc; ať už se jedná o symboliku s házením zkažených vajíček, či torturu a házení kameny, hranice mezi těmito věcmi je až děsivě neznatelná. Představte si tu situaci; intelektuál, který chce poukázat na symboliku hodí zkažené vajíčko. Hlupoň, který vidí, že něco letí, popadne nejbližší šutr a hodí si taky.
Samozřejmě nelze hodnotit událost na základě věcí, které se mohly stát, ale pouze na základě těch, které se doopravdy staly. A z tohoto hlediska bylo vlastně vše v pořádku. Osobně si však myslím, že celé je to hulvátské — ne z pohledu toho, že si někdo hodí vejcem či rajčetem (či čím to po něm hodili, vlastně ani nevím), ale hlavně z hlediska toho, že pokud chci provádět symbolické kroky, musím žít ve spoelčnosti, která je symbolické kroky schopna pochopit. A musím mít důvěru v lid, že takové kroky pochopí. A nejsem si jist, že z posledních dvou tvrzení jediné platí; v ten moment se takové akce převrhnou do lynčujícího davu (i když velmi neextrémně). A lynč, to je velmi špatná věc, to v demorkacii, navíc v takové, kde je zaručeno právo na život, nemá co dělat.
Závěrem bych tedy shrnul jednoduše: Chcete-li dělat lynč osoby, táhněte jinam. Přijďte na demonstraci, klidně mávejte červenými kartičkami, je to vaše právo a já vám ho vzít nemohu. S prezidentem Zemanem nemusím souhlasit, nicméně svůj nesouhlas projevím volbami. Ale probůh neházejte po živých lidech předměty. Začne to rajčetem, pokračuje to kamenem a skončí to třeba nožem nebo pistolí. Prezidenta Zemana mít rádi nemusíte, ale uvědomte si, že vaše morálka je „bezkontextová”; ublížit člověku, ať už je tím člověkem kdokoliv, je prostě pořád špatné.
Poznámky pod čarou
↑1 | útvar vzniknuvší roku 1993 |
---|---|
↑2 | nerovná se chová se jako… |
↑3 | Pro ty, co se probudili z kryospánku nebo čtou tento článek za 1000 let v učebnici dějepisu: Václav Klaus 😀 |
↑4 | Oukej, nazvěme to klidně buranstvím… |
↑5 | má sice zvláštní metody, ale brání |
↑6 | nikoliv militantně nacionalistickou! |
Oceňuji objektivní pohled. A myslím, že v některých místech jsi hrubě podcenil rozměr věci. Bohužel jsou intelektuálové, kteří by ten šutr vzali rovnou.
Ahoj, děkuji 🙂 Je to možné 😉 Však klidně napiš svůj pohled, zajímá mě, zatím znám „jen útržky”, žejo 😉
A zanáme ho oba.…
??? Teď nechápu moc kontext…
no, toho intelektuála, co by vzal ten šutr rovnou
Aha… známe? 🙂
No jistě.
oukej… A kdo to má být? 😀
Ale, jeden pták 🙂
Pták? 😀 Já znam akorát „žlutýho” 😀
Jinej Tě nenapadá ? Zkus nějaké druhy ptactva…
Jo tuten Vránojc, respektive Kavkojc… 😀
Jojo, ten.
Tak to bych necekal, no :):)
Ani já, od intelektuála a od právníka navíc bych čekal více objektivity a méně osobní zášti. No, budiž mu přáno.Já mu to upírat nebudu.
A tak samozřejmě…